Vishay/Dale RLR07C4641FRBSL
RLR07C4641FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4641FRBSL
Brief Description
RES 4.64K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4641FRBSL.pdf
Availability of RLR07C4641FRBSL
QUANTITY
RLR07C4641FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4641FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4641FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4641FRBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4641FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4641FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C4641FRBSL
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEATSINK 1" TO-220 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 16FCBGA datasheet.pdf
CONN TERM HSG O/RAMP 17POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 2X4 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf