Vishay/Dale RLR07C4701GRRSL
RLR07C4701GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4701GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4701GRRSL.pdf
Availability of RLR07C4701GRRSL
QUANTITY
RLR07C4701GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4701GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4701GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4701GRRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4701GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4701GRRSL Details Description
Related parts for RLR07C4701GRRSL
Connector Header 16 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
SENSOR REFL LONG V TYPE W/OSC datasheet.pdf
OSC VCXO 204.8MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6655 datasheet.pdf
IC AUDIO AMP MONO 2W 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 37P SIDCE datasheet.pdf
FILTER MAINS IEC 1A SCREW datasheet.pdf
PC99 RELAY 87.9X39.1X0.06MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 2M OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf