Vishay/Dale RLR07C4701GRRSL
RLR07C4701GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4701GRRSL
Brief Description
RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4701GRRSL.pdf
Availability of RLR07C4701GRRSL
QUANTITY
RLR07C4701GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4701GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4701GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4701GRRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4701GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4701GRRSL Details Description
Related parts for RLR07C4701GRRSL
CONN RECEPT VERT 68 POS PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
STD-POW-TIM GEH 2P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf