Vishay/Dale RLR07C4702GMRE6
RLR07C4702GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4702GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4702GMRE6.pdf
Availability of RLR07C4702GMRE6
QUANTITY
RLR07C4702GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4702GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C4702GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4702GMRE6
Related LinksRLR07C4, RLR07C4702GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4702GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C4702GMRE6
IC MPU I.MX21 266MHZ 289MAPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 410MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 20AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 27M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 16.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf