Vishay/Dale RLR07C4702GRBSL
RLR07C4702GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4702GRBSL
Brief Description
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4702GRBSL.pdf
Availability of RLR07C4702GRBSL
QUANTITY
RLR07C4702GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4702GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4702GRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4702GRBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4702GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4702GRBSL Details Description
Related parts for RLR07C4702GRBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FILTER LINE 1MH 10A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 20POS DUAL FREE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
23P MTA156 EDGE CONN ASSY LF datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY 1CH HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/2.2K/K52 10% datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf