Vishay/Dale RLR07C4702GSRSL
RLR07C4702GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4702GSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4702GSRSL.pdf
Availability of RLR07C4702GSRSL
QUANTITY
RLR07C4702GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4702GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4702GSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4702GSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4702GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4702GSRSL Details Description
Related parts for RLR07C4702GSRSL
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
IC AMP POST 5/3.3V TTL SD 16-MLF datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ MICRO8 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL SNAP SKT CRMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf