Vishay/Dale RLR07C4704GPRSL
RLR07C4704GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4704GPRSL
Brief Description
RES 4.7M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4704GPRSL.pdf
Availability of RLR07C4704GPRSL
QUANTITY
RLR07C4704GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4704GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4704GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4704GPRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4704GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4704GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C4704GPRSL
IC DOC2000 256MB 32-DIP datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC TRANS LDMOS HSOP4F datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SMD datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 180A H2PAK-6 datasheet.pdf