Vishay/Dale RLR07C4750FRRSL
RLR07C4750FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4750FRRSL
Brief Description
RES 475 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4750FRRSL.pdf
Availability of RLR07C4750FRRSL
QUANTITY
RLR07C4750FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4750FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4750FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4750FRRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4750FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4750FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C4750FRRSL
RES SMD 680K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
HDM 5SMPR042F062F G datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C 20TSSOP datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 32POS VERT PCB datasheet.pdf