Vishay/Dale RLR07C4752FMRSL
RLR07C4752FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4752FMRSL
Brief Description
RES 47.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4752FMRSL.pdf
Availability of RLR07C4752FMRSL
QUANTITY
RLR07C4752FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4752FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4752FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4752FMRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4752FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4752FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C4752FMRSL
IC AMP AUDIO PWR 2.3W MONO 14SON datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 70MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.6A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 70.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 438NH N87 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf