Vishay/Dale RLR07C4752FRB14
RLR07C4752FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4752FRB14
Brief Description
RES 47.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4752FRB14.pdf
Availability of RLR07C4752FRB14
QUANTITY
RLR07C4752FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4752FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4752FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4752FRB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4752FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4752FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C4752FRB14
TRANS NPN 50V 0.15A TO-220F datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM RING HI TEMP 12-10AWG datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL RND 4PIN R/A PC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HAN HP HOOD TOP ENTRY M 40 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf