Vishay/Dale RLR07C4871FSBSL
RLR07C4871FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4871FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.87K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4871FSBSL.pdf
Availability of RLR07C4871FSBSL
QUANTITY
RLR07C4871FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4871FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4871FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4871FSBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4871FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4871FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C4871FSBSL
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN FIBER FSMA PLUG SMPLX 140UM datasheet.pdf
VCO 1530-2900 MHZ REDBOX datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 0.5% 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 24A TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf