Vishay/Dale RLR07C4871FSRSL
RLR07C4871FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4871FSRSL
Brief Description
RES 4.87K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4871FSRSL.pdf
Availability of RLR07C4871FSRSL
QUANTITY
RLR07C4871FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4871FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4871FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4871FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4871FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4871FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C4871FSRSL
INSERT MALE 16POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf