Vishay/Dale RLR07C48R7FPRSL
RLR07C48R7FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C48R7FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C48R7FPRSL.pdf
Availability of RLR07C48R7FPRSL
QUANTITY
RLR07C48R7FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C48R7FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C48R7FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C48R7FPRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C48R7FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C48R7FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C48R7FPRSL
FIXED IND 3.3UH 912MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCTAL CH 16-TSSOP datasheet.pdf
ADHESIVE TRANSFER TAPE 1.0"X60YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR .100" TIN datasheet.pdf