Vishay/Dale RLR07C48R7FPRSL
RLR07C48R7FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C48R7FPRSL
Brief Description
RES 48.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C48R7FPRSL.pdf
Availability of RLR07C48R7FPRSL
QUANTITY
RLR07C48R7FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C48R7FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C48R7FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C48R7FPRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C48R7FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C48R7FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C48R7FPRSL
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
RES 680 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 534MA 700 MOHM datasheet.pdf