Vishay/Dale RLR07C4990FSBSL
RLR07C4990FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4990FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4990FSBSL.pdf
Availability of RLR07C4990FSBSL
QUANTITY
RLR07C4990FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4990FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4990FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4990FSBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4990FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4990FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C4990FSBSL
LED 7-SEG DISP CC ORN RHDP .3" datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS D-4000 KEY-X datasheet.pdf
IC DC/DC CHARGER LI+ 28-TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf