Vishay/Dale RLR07C4991FRB14
RLR07C4991FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4991FRB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4991FRB14.pdf
Availability of RLR07C4991FRB14
QUANTITY
RLR07C4991FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4991FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4991FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4991FRB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4991FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4991FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C4991FRB14
POT 5K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SOT563 datasheet.pdf
CONNECTOR COVER 26POS datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
LT GRIND & BLEND DISC 7" A CRS datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf