Vishay/Dale RLR07C4991FSBSL
RLR07C4991FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4991FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4991FSBSL.pdf
Availability of RLR07C4991FSBSL
QUANTITY
RLR07C4991FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4991FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4991FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4991FSBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4991FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4991FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C4991FSBSL
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 940MA 304 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 11 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf