Vishay/Dale RLR07C4992FMB14
RLR07C4992FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4992FMB14
Brief Description
RES 49.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4992FMB14.pdf
Availability of RLR07C4992FMB14
QUANTITY
RLR07C4992FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4992FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4992FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4992FMB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4992FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4992FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C4992FMB14
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 3/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CB BTS FT 16 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT TIN PLATED BLK datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf