Vishay/Dale RLR07C4992FRRSL
RLR07C4992FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4992FRRSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4992FRRSL.pdf
Availability of RLR07C4992FRRSL
QUANTITY
RLR07C4992FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4992FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4992FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4992FRRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4992FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4992FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C4992FRRSL
CONN HEADER 24POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 120KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 80POS SMD datasheet.pdf
SCR THY PHASE LEG 1800V WC-501 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC SENSOR TCH PURETOUCH 28VFQFPN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf