Vishay/Dale RLR07C4994FPB14
RLR07C4994FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4994FPB14
Brief Description
RES 4.99M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4994FPB14.pdf
Availability of RLR07C4994FPB14
QUANTITY
RLR07C4994FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4994FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4994FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4994FPB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4994FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4994FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C4994FPB14
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
THERMLLY COND ADH SQ 15MM 250/PK datasheet.pdf