Vishay/Dale RLR07C49R9FMRSL
RLR07C49R9FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C49R9FMRSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C49R9FMRSL.pdf
Availability of RLR07C49R9FMRSL
QUANTITY
RLR07C49R9FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C49R9FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C49R9FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C49R9FMRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C49R9FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C49R9FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C49R9FMRSL
IDC CABLE - MKS26K/MC26F/MPR26K datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25VC AXIAL datasheet.pdf
CONN 60POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 100W datasheet.pdf