Vishay/Dale RLR07C49R9FRRSL
RLR07C49R9FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C49R9FRRSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C49R9FRRSL.pdf
Availability of RLR07C49R9FRRSL
QUANTITY
RLR07C49R9FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C49R9FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C49R9FRRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C49R9FRRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C49R9FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C49R9FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C49R9FRRSL
DIODE ZENER 12V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS LOW 25PPM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MICRO 15C P 12" RBW NI datasheet.pdf
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf