Vishay/Dale RLR07C4R42FMB14
RLR07C4R42FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4R42FMB14
Brief Description
RES 4.42 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4R42FMB14.pdf
Availability of RLR07C4R42FMB14
QUANTITY
RLR07C4R42FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4R42FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4R42FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4R42FMB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4R42FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4R42FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C4R42FMB14
GROMMET 0.672" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR I2C 2K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BRIDGE RECT 2A 400V PCB datasheet.pdf