Vishay/Dale RLR07C50R0FSR36
RLR07C50R0FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C50R0FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C50R0FSR36.pdf
Availability of RLR07C50R0FSR36
QUANTITY
RLR07C50R0FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C50R0FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C50R0FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C50R0FSR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C50R0FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C50R0FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C50R0FSR36
LED YELLOW RECTANG .965" HI ASSY datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 31POS STR datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 64A 500W TO264 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf