Vishay/Dale RLR07C51R0GPRE6
RLR07C51R0GPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C51R0GPRE6
Brief Description
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C51R0GPRE6.pdf
Availability of RLR07C51R0GPRE6
QUANTITY
RLR07C51R0GPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C51R0GPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C51R0GPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C51R0GPRE6
Related LinksRLR07C5, RLR07C51R0GPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C51R0GPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C51R0GPRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 3V 20% 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRG TRPL 8XSON datasheet.pdf
POWER STRIP 42" 15A 7OUT 6'CR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 277/480VAC datasheet.pdf