Vishay/Dale RLR07C51R0GRBSL
RLR07C51R0GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C51R0GRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C51R0GRBSL.pdf
Availability of RLR07C51R0GRBSL
QUANTITY
RLR07C51R0GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C51R0GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C51R0GRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C51R0GRBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C51R0GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C51R0GRBSL Details Description
Related parts for RLR07C51R0GRBSL
CONN 2MM HEADER 110POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC 3.3V HEX INVERTER 14SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 23V 1A SOT666 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40HXQFN datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
ANT MIMO WIFI 5GHZ 3P PCB 120MM datasheet.pdf