Vishay/Dale RLR07C5231FPR36
RLR07C5231FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5231FPR36
Brief Description
RES 5.23K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5231FPR36.pdf
Availability of RLR07C5231FPR36
QUANTITY
RLR07C5231FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5231FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C5231FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5231FPR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C5231FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5231FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C5231FPR36
RES SMD 10.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 7' GRAY datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR ISL1903 datasheet.pdf
CONN 48POS FML W/W A+C+E datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf