Vishay/Dale RLR07C52R3FSBSL
RLR07C52R3FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C52R3FSBSL
Brief Description
RES 52.3 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C52R3FSBSL.pdf
Availability of RLR07C52R3FSBSL
QUANTITY
RLR07C52R3FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C52R3FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C52R3FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C52R3FSBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C52R3FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C52R3FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C52R3FSBSL
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLK 35 DEGREE 16POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X36 128-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2 UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf