Vishay/Dale RLR07C5361FSBSL
RLR07C5361FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5361FSBSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5361FSBSL.pdf
Availability of RLR07C5361FSBSL
QUANTITY
RLR07C5361FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5361FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5361FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5361FSBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5361FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5361FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C5361FSBSL
OSC XO 24.576MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 150X38MM 200VAC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP ADSL/ADSL2 DL 24LFCSP datasheet.pdf
RES 301 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
AIR DUST SNSR 5-20 UM W/CERT. datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40 POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf