Vishay/Dale RLR07C5362FRB14
RLR07C5362FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5362FRB14
Brief Description
RES 53.6K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5362FRB14.pdf
Availability of RLR07C5362FRB14
QUANTITY
RLR07C5362FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5362FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C5362FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5362FRB14
Related LinksRLR07C5, RLR07C5362FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5362FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C5362FRB14
IDC CABLE - MDN36K/MC37M/X datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC DSP 100-QFP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 330UH SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.1A 6TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 237 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
D4NS-1EF datasheet.pdf
CONN HDR 26PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 50MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR 100V 16MSOP datasheet.pdf