Vishay/Dale RLR07C5490FMB14
RLR07C5490FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5490FMB14
Brief Description
RES 549 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5490FMB14.pdf
Availability of RLR07C5490FMB14
QUANTITY
RLR07C5490FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5490FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C5490FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5490FMB14
Related LinksRLR07C5, RLR07C5490FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5490FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C5490FMB14
IC AMP RF N-CHAN 30V 10MA TO-92 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOLDER COVER FOR FH2 (ATO) datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf