Vishay/Dale RLR07C5603GSR36
RLR07C5603GSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5603GSR36
Brief Description
RES 560K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5603GSR36.pdf
Availability of RLR07C5603GSR36
QUANTITY
RLR07C5603GSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5603GSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C5603GSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5603GSR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C5603GSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5603GSR36 Details Description
Related parts for RLR07C5603GSR36
OSC XO 6.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CORD 3COND M/F ITALY 2.5M BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CABLE FP2/10SH 64 INPUT/OUTPUT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
48" FREESTANDING RELAY RACK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3A datasheet.pdf
PHOTOCPLR IGBT DVR 2.5A 6SMD GW datasheet.pdf