Vishay/Dale RLR07C5604GMRSL
RLR07C5604GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5604GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5604GMRSL.pdf
Availability of RLR07C5604GMRSL
QUANTITY
RLR07C5604GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5604GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5604GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5604GMRSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5604GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5604GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C5604GMRSL
Connector Header 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SLEEVE EXP FR GRY 0.13"(3.2MM) datasheet.pdf
CAP CER 12PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 26POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 15.35" YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
FIBER DOME STUB TERM 200' CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 250VAC datasheet.pdf