Vishay/Dale RLR07C5620FPRE6
RLR07C5620FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5620FPRE6
Brief Description
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5620FPRE6.pdf
Availability of RLR07C5620FPRE6
QUANTITY
RLR07C5620FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5620FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C5620FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5620FPRE6
Related LinksRLR07C5, RLR07C5620FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5620FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C5620FPRE6
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 8.45M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf