Vishay/Dale RLR07C5620FRRSL
RLR07C5620FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5620FRRSL
Brief Description
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5620FRRSL.pdf
Availability of RLR07C5620FRRSL
QUANTITY
RLR07C5620FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5620FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5620FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5620FRRSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5620FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5620FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C5620FRRSL
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 14-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf