Vishay/Dale RLR07C5621FRR36
RLR07C5621FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5621FRR36
Brief Description
RES 5.62K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5621FRR36.pdf
Availability of RLR07C5621FRR36
QUANTITY
RLR07C5621FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5621FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C5621FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5621FRR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C5621FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5621FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C5621FRR36
TERMINAL BLOCK 7.50MM 10POS PCB datasheet.pdf
CONN JACK STEREO 3.5MM HORIZON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH DL BUCK CHOP SP3 datasheet.pdf
HARDWARE 208 PIN 1.27MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
PSTRHOL ECE050 PSA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf