Vishay/Dale RLR07C5762FMB14
RLR07C5762FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5762FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5762FMB14.pdf
Availability of RLR07C5762FMB14
QUANTITY
RLR07C5762FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5762FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C5762FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5762FMB14
Related LinksRLR07C5, RLR07C5762FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5762FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C5762FMB14
RES SMD 140 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DETECTOR PREAMP 6MM BLU/GN TO-39 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ENT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
34 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 2W SMBJ datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf