Vishay/Dale RLR07C5900FSBSL
RLR07C5900FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5900FSBSL
Brief Description
RES 590 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5900FSBSL.pdf
Availability of RLR07C5900FSBSL
QUANTITY
RLR07C5900FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5900FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5900FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5900FSBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5900FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5900FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C5900FSBSL
IDC CABLE- AKN50A/ AE50M / APK50 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 19-24AWG YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 128KB FLASH RF4CE 32VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
150UF 450V 30X25MM 105C 2000H datasheet.pdf