Vishay/Dale RLR07C5902FPB14
RLR07C5902FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5902FPB14
Brief Description
RES 59K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5902FPB14.pdf
Availability of RLR07C5902FPB14
QUANTITY
RLR07C5902FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5902FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C5902FPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5902FPB14
Related LinksRLR07C5, RLR07C5902FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5902FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C5902FPB14
CAP CER 0.015UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IDE4K 1.8" FLASH DISK 1GB datasheet.pdf
IC TXRX BUS 3-BIT REG 28-PLCC datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL MOD 40KHZ datasheet.pdf
CABLE 20POS SOCKET-SOCKET 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf