Vishay/Dale RLR07C5902FPRSL
RLR07C5902FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5902FPRSL
Brief Description
RES 59K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5902FPRSL.pdf
Availability of RLR07C5902FPRSL
QUANTITY
RLR07C5902FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5902FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5902FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5902FPRSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5902FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5902FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C5902FPRSL
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf
SW PB SQ BLACK SNAP IN SLD MNT datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUDED 16X16.5X50.8MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 5.1A 33 MOHM TH datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 530MA 645 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC RELAY OUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf