Vishay/Dale RLR07C59R0FSR36
RLR07C59R0FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C59R0FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C59R0FSR36.pdf
Availability of RLR07C59R0FSR36
QUANTITY
RLR07C59R0FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C59R0FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C59R0FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C59R0FSR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C59R0FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C59R0FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C59R0FSR36
FAN BLWR CF 240X108MM 115VAC datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf