Vishay/Dale RLR07C5R60GMBSL
RLR07C5R60GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5R60GMBSL
Brief Description
RES 5.6 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5R60GMBSL.pdf
Availability of RLR07C5R60GMBSL
QUANTITY
RLR07C5R60GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5R60GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5R60GMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5R60GMBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5R60GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5R60GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C5R60GMBSL
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf