Vishay/Dale RLR07C6040FMBSL
RLR07C6040FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6040FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6040FMBSL.pdf
Availability of RLR07C6040FMBSL
QUANTITY
RLR07C6040FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6040FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6040FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6040FMBSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6040FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6040FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C6040FMBSL
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 2.7-5.5V SOT23-8 datasheet.pdf
CONN DB78 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
4.0MM WTW CONNECTOR datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 67MM datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 75W 48V DUAL 15A datasheet.pdf