Vishay/Dale RLR07C6040FPRSL
RLR07C6040FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6040FPRSL
Brief Description
RES 604 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6040FPRSL.pdf
Availability of RLR07C6040FPRSL
QUANTITY
RLR07C6040FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6040FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6040FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6040FPRSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6040FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6040FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C6040FPRSL
CONN SOCKET 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP END PWR LD/LDP/CD5 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7A 12V .9-3.3VDC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
COND ANVIL .045 CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 50 POS T/H PRESS FIT datasheet.pdf