Vishay/Dale RLR07C6042FPBSL
RLR07C6042FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6042FPBSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6042FPBSL.pdf
Availability of RLR07C6042FPBSL
QUANTITY
RLR07C6042FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6042FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6042FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6042FPBSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6042FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6042FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C6042FPBSL
CONN SPRING CONT 04 POS .276 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 18PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 600V 900A datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
CABLE 5COND 4AWG SLATE 100' datasheet.pdf