Vishay/Dale RLR07C6340FSRSL
RLR07C6340FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6340FSRSL
Brief Description
RES 634 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6340FSRSL.pdf
Availability of RLR07C6340FSRSL
QUANTITY
RLR07C6340FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6340FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6340FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6340FSRSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6340FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6340FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C6340FSRSL
IC DETECTOR VOLT 5.0V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC THERMOCOUPLE AMPLIFIER 8-DIP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN datasheet.pdf
IC PCM/SPI-ZSI BUS XLATOR 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf