Vishay/Dale RLR07C6491FRR36
RLR07C6491FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6491FRR36
Brief Description
RES 6.49K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6491FRR36.pdf
Availability of RLR07C6491FRR36
QUANTITY
RLR07C6491FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6491FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C6491FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6491FRR36
Related LinksRLR07C6, RLR07C6491FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6491FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C6491FRR36
SOLDER-WICK NO-CLEAN .030" 10' datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 6.7" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf