Vishay/Dale RLR07C6801GPRE6
RLR07C6801GPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6801GPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6801GPRE6.pdf
Availability of RLR07C6801GPRE6
QUANTITY
RLR07C6801GPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6801GPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6801GPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6801GPRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6801GPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6801GPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6801GPRE6
AC/DC CONVERTER 15V 75W datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #5/16 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
A22TK-2LR-21-K01 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf