Vishay/Dale RLR07C6801GSRE6
RLR07C6801GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6801GSRE6
Brief Description
RES 6.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6801GSRE6.pdf
Availability of RLR07C6801GSRE6
QUANTITY
RLR07C6801GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6801GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6801GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6801GSRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6801GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6801GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6801GSRE6
CONN HDI RECEPT 165POS 3ROW R/A datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 830MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DGT LCD DVR 28-SSOP datasheet.pdf
ESD LAB COAT W/CUFFS WHITE 6XL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" 2DIGIT RED CC SMD datasheet.pdf