Vishay/Dale RLR07C6801GSRE6
RLR07C6801GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6801GSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6801GSRE6.pdf
Availability of RLR07C6801GSRE6
QUANTITY
RLR07C6801GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6801GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6801GSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6801GSRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6801GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6801GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6801GSRE6
IDC CABLE - MKC20A/MC20F/MKC20A datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 9POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf